Правила перетинання кордону під час воєнного стану

Дата: 27.03.2023 09:10

У зв’язку з введенням воєнного стану на території України, встановлено обмеження щодо виїзду певних категорій громадян за кордон. Військовозобовʼязаним чоловікам віком від 18 до 60 років, а також жінкам-військовозобов’язаним заборонено покидати межі України.

Але є певні винятки, які закріплені у Правилах перетинання державного кордону громадянами України та статті 23 Закону України “Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку”

У Правилах перетинання державного кордону громадянами України вказаний перелік груп військовозобов’язаних, яким дозволено перетинати державний кордон під час дії воєнного стану:

1. Особи, які визнані встановленим порядком непридатними до військової служби за станом здоров’я та виключені з військового обліку;

2. Чоловіки, які постійно проживають за кордоном;

3. Здобувачі фахової передвищої та вищої освіти за кордоном;

4. Особи з інвалідністю та особи, що супроводжують родичів на лікування;

5. Батьки-одинаки;

6. Водії, які перевозять медичні вантажі, вантажі гуманітарної допомоги, волонтери. Дозволений виїзд водіїв компаній, які мають ліцензію на міжнародні перевезення вантажів;

7. Чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

8. Чоловіки з інвалідністю І–III групи;

9. Спортсмени та діячі культури для участі в офіційних змаганнях та тренувальних зборах;

10. Діячі культури з метою благодійного збору коштів чи представлення України на міжнародній арені;

11. Моряки. Можуть перетнути кордон чоловіки, які працюють на морських суднах, суднах внутрішнього плавання чи які проходять практичну підготовку на суднах;

12. Поранені військовослужбовці та військовослужбовці, які проходять військову підготовку за кордоном;

13. Жінки, крім тих, які є військовозобов’язаними.

Варто зауважити, що згідно наказу Міністерства оборони від 11 жовтня 2021 року №313 Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України , військовий облік жінок окремих професій, до яких належать й окремі професії в медичній сфері, відтерміновано до жовтня 2023 року. Тому, до жовтня 2023 року жінки медичних професій мають право вільно виїжджати за межі України.

Якщо жінка перебуває у запасі, вона вважається військовозобов’язаною, і підлягає тим же правам і обов’язкам, що і військозобов’язані чоловіки, тобто для перетину кордону їй необхідно звернутись до центру комплектування та соціальної підтримки у визначеному законом порядку для отримання відповідного дозволу.

Також наразі, постановою КМУ від 27 січня 2023 року №69 “Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України”, запроваджено заборону на виїзд непридатних до служби чиновників як чоловіків так і жінок. Винятками для перетину кордону цих категорій громадян є:

• виїзд жінок або батьків-одинаків для зустрічі з дітьми, які перебувають за кордоном;

• виїзд за кордон на лікування;

• виїзд на підставі окремого рішення голови Держприкордонслужби у разі смерті членів сім’ї за кордоном.

Загальними документами (їх нотаріально завіреними копіями), які можуть знадобитись певним категоріям громадян для перетину кордону, є зокрема:

• документи, що підтверджують родинні зв’язки;

• документи, що підтверджують інвалідність, спільне проживання;

• довідки про отримання державної допомоги на дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні захворювання тощо;

• документи про отримання компенсації на догляд;

• висновки лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному сторонньому догляді;

• акт встановлення факту здійснення догляду.

Куди звертатися, якщо не дозволили перетнути кордон:

Відмова у перетині кордону повинна бути оформлена у письмовому вигляді, а саме у формі рішення прикордонної служби. Оскаржити відмову можна, подавши скаргу до головного органу Державної прикордонної служби, який видав рішення про відмову у перетині кордону, або шляхом подання до окружного адміністративного суду позову про визнання дій прикордонної служби протиправними щодо відмови у перетині кордону.