День хрещення Київської Русі - України

Дата: 26.07.2019 21:23

28 липня 2019 року в Україні святкуватимуть 1031-ту річницю з дня Хрещення Русі. Це свято, яке йде корінням в X століття, відзначається в нашій країні на державному рівні з 2008 року. Дата 28 липня була прийнята православною церквою як день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира, як день, коли в 988 році він прийняв хрещення сам, а після хрестив киян у водах Дніпра. Ця дата в багато чому вважається умовною, так як в істориків немає єдиної думки і підтвердження того, що хрещення Русі відбулося саме в 988 році. У літописах є інформація, що християнство на землях Русі з’явилося задовго до того, як князь Володимир хрестив Русь. Історичні дані свідчать про те, що ще князь Аскольд у 882 році намагався впровадити християнство, але повноцінно початок поширенню православ’я на Русі поклала свята княгиня Ольга, яка прийняла хрещення в Константинополі в 955 році. Чому князь Володимир вирішив хрестити Русь? Історики називають кілька причин, які спонукали князя Володимира Великого хрестити Русь. Головною з них стало бажання київського князя об’єднати слов’янські землі, щоб зміцнити державу. Він розумів, що для цього потрібна єдина релігія. За переказами, в 986 році князь Володимир пройшов "випробування вір". Він прийняв послів від католиків, мусульман та іудеїв, які пропонували йому прийняти свою віру. У літописах зазначено, що князь Володимир знайшов безліч аргументів проти цих вір і віддав перевагу християнству, так як за допомогою цієї релігії можна було ще й зміцнити зв’язки з Візантією.

Є інформація, що хрещенню Русі передувала ще одна подія, яка укріпила віру князя Володимира ще більше. Перед хрещенням київський правитель сильно захворів і раптово осліп, але пройшовши Таїнство Хрещення до нього відразу повернувся зір. Після цього чудесного зцілення князь Володимир вигукнув, що "Тепер я пізнав Бога істинного!". Він був упевнений, що прозріння до нього прийшло тільки завдяки прийняттю християнства, тому твердо вирішив хрестити Київську Русь і всіх жителів держави.

Відомо, що до хрещення Русі князь Володимир поклонявся язичництву і був жорстоким правителем, який любив гучні бенкети. Після того, як сам прийняв християнство і охрестив киян, він сильно змінився. Згідно з історичними даними, після хрещення Русі князь Володимир почав влаштовувати при дворі свята і благодійні обіди для простих людей, а також почав будівництво християнських храмів. Одними з перших з’явилися Десятинна церква, на яку князь виділив десяту частину своїх доходів, і Межигірський Спасо-Преображенський чоловічий монастир. При церквах почали відкриватися школи та бібліотеки.

День хрещення Київської Русі заснували державним святом в Україні в рамках святкування 1020-річчя хрещення, в 2008 році. Відповідний указ підписав тодішній президент Віктор Ющенко. Указ про свято називався "Про День хрещення Київської Русі-України". Такою назвою указу відзначали, що саме Україна є спадкоємцем історичних традицій Київської Русі.