Відділ з питань оборонної, мобілізаційної роботи та надзвичайних ситуацій інформує Основні правила поведінки під час грози, сильного вітру, шквалів

Дата: 06.06.2019 23:36

Сильні вітри, шквали та смерчі - стихійне лихо, яке виникає в будь-яку пору року. Фактори небезпеки грози, сильного вітру, шквалів: травмування, а інколи і загибель людей; руйнування інженерних споруд та систем життєзабезпечення, доріг та мостів, житлових будівель,; перекидання телеграфних стовпів, виривання дерев та утворення завалів; знищення садів та посівів на полях.

Декілька спостережень для тих, хто потрапив в грозу :

1. Відстань до грози можна визначити за часом між спалахом блискавки і гуркотом грому(1 з - відстань 300-400 м, 2 з - 600-800 м, 3 з - 1000 м);
  2. Безпосередньо перед початком грози зазвичай настає безвітря або вітри міняє напрям;
  3. Мокрий одяг і тіло підвищує небезпеку поразки блискавкою;
  4. Небезпечно розташовувати табір на опуклих формах рельєфу;
  5. Переважно в лісі ховається серед невисоких дерев, в горах в 3-8 метрах від високого «пальця» 10-15 метрів, на відкритій місцевості - в сухій ямці, канаві;
  6. Піщаний і кам'янистий грунт безпечніший за глинистий;
  7. Ознаками підвищеної небезпеки є: ворушіння волосся, дзижчання металевих предметів, розряди на гострих кінцях спорядження, вогні «святого Ельма» на щоглах судів.

• У грозу заборонено:
  • - ховатися біля самотніх дерев;
  • - не рекомендується при русі притулятися до скель і прямовисних стін;
  • - зупинятися на узліссі;
  • - йти і зупинятися біля водойм;
  • - ховатися під скельним навісом;
  • - бігати і метушитися;
  • - пересуватися щільною групою;
  • - знаходитися в мокрому одязі;
  • - зберігати металеві предмети в наметі.

Дії при загрозі стихійного лиха та штормовому попередженні:

Уважно слухайте інформацію по телевізору та радіоприймачу про обстановку (час, напрямок руху та силу вітру), рекомендації про порядок дій.

• Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
  • Підготуйте документи, одяг та зберіть найбільш необхідні й цінні речі, невеликий запас продуктів харчування на декілька днів, питну воду, медикаменти, кишеньковий ліхтарик, приймач на батарейках.
  • Підготуйтесь до відключення електромережі, закрийте газові крани, загасіть вогонь у грубах.
  • Приберіть майно з двору, обріжте сухі дерева, що можуть завдати шкоди вашому житлу, машину поставте у гараж.
  • Поставте на підлогу речі, які можуть впасти і спричинити травми. Не ставте ліжко біля вікна з великими шибами.
  • Щільно закрийте вікна, двері, горищні люки і вентиляційні отвори; віконне скло заклейте, по можливості, захистіть віконницями або щитами.
  • Навчіть дітей, як діяти під час стихійного лиха. Не відправляйте їх у такі дні у дитячий садок та школу.
  • Перейдіть у більш стійку капітальну будівлю, сховайтеся в підвалі або віддаленому від дерев і будинків погребі.

Дії під час стихійного лиха:

• Зберігайте спокій, уникайте паніки, при необхідності надайте допомогу інвалідам, дітям, людям похилого віку та сусідам.
  • Закрийте вікна та відійдіть від них подалі.
  • Загасіть вогонь у грубах, вимкніть електро- та газопостачання.
  • Зберіть документи, одяг та найбільш необхідні та цінні речі, продукти харчування на декілька днів, питну воду, медикаменти, ліхтарик, приймач на батарейках.
  • Перейдіть у безпечне місце. Сховайтеся у внутрішніх приміщеннях - коридорі, ванній кімнаті, коморі або підвалі. Ввімкніть приймач, щоб отримувати інформацію.
  • Не намагайтесь перейти в іншу будівлю - це небезпечно.
  • Обминайте хиткі будівлі та будинки з хитким дахом, якщо лихо застало вас на вулиці. Вони руйнуються дуже швидко. По можливості заховайтеся в підвал найближчого будинку.
  • Якщо ви на відкритій місцевості, притисніться до землі на дні будь-якого заглиблення (яру, канави, кювету), захищаючи голову одягом чи гілками дерев.
  • Зупиніться, якщо ви їдете автомобілем. Не ховайтеся у ньому, а виходьте і швидко ховайтеся у міцній будівлі або на дні будь-якого заглиблення.
  • Уникайте різноманітних споруд підвищеного ризику, мостів, естакад, трубопроводів, ліній електромереж, водойм, потенційно небезпечних промислових об’єктів та дерев.